top of page

Mudelid

Minu hobi mudelitega sai alguse, nagu paljudel teistel, millalgi päris tavalise koolipoisi tee esimeses pooles. Ka liimitavate stendimudelitega oli sel ajal, nagu paljude muude asjadega selles imelises riigis, kus idee ja innustus oli tihti kordi suurem kui midagi korralikku poest saada oli. Minu innustus ei kasvanud küll nii suureks, et oleksin midagi lausa nullist ise teinud, aga ka poes müüdavate komplektidega oli tol ajal juba küllalt muret. Nii olid tol ajal armsal suurel kodumaal valmistatud mudelid tänase laia maailma paremikuga võrraldes enamikus päris õnnetud käkid. Täna arvan, et kõva tööga saanuks neist asjagi, aga see oleks eeldanud palju vahendeid ja teadmisi, mida mul toona kuskilt võtta polnud. Ja kuna püsivust polnud ka just ülearu, siis valmisidki kõik minu mudelid värvimata ja ka muidu päris kesise väljanägemisega.

Tootja puudulikust teostusest (täpsus, kvaliteet, puudulikud vesimärgid, õpetus jm) hoolimata maksid need mudelid poes tavalise koolipoisi jaoks märkimisväärset raha. Nii mõnigi kord rändas lisaks taskurahale ka ema antud raha, mis kooli kuu söögirahaks oli antud, salaja plastmassist tiivuliste eelarvet toetama.

Juba algusest peale köitsid mind lennukid ja nii saigi neid kokku ostetud ja liimitud pea kogu valik, mis poodidest selles osas vabalt saada oli. Kuna mõndagi asja sai tehtud ka mitu ühesugust, siis kogunes juba toona neid lõpuks kokku päris palju. Sellest ajast pole mul säilinud mingeid andmeid, kuid niipalju kui mäletan, sai kõiki tiivulisi kokku oma 50. Kahjuks peab ka ütlema, et sellest esimesest perioodist pole mul siiani säilinud mitte ühtegi mudelit, millest on tõeliselt kahju.. Oleks ju kasvõi mõni sellel ajal tehtu olnud täna väga heaks näiteks omast ajast. Lisaks veel paras annus nostalgiat.

Kuid nii läks ja mõnda aega oli sellel alal minu jaoks täielik vaikus. Kuni kord juba taastatud vabariigi ja värske uue krooni aegu vana arm end taas tunda andis. Kuigi veel vähe, oli siiski saada juba nö korralike firmade mudeleid ja samas, mis sama oluline, ilmusid müügile õiged värvid ja muud tarvikud.

Tihti on öeldud, et sellest hobist päris välja kasvavad vähesed. Selle kohta leidsin üsna hiljuti (2015 jaanuar) netist ühe hea näite.

Lugedes muu maailma foorumeid, võib aru saada, et osa sealsest seltskonnast on selle tegevuse juures olnud ala sünnist (nagu me seda täna tunneme) saadik. Ja kuna aegajalt jääb ikka ette mõni poll, kus küsitud, kaua keegi on ala juures olnud, milline on lemmik tootjad, või palju kellelgi kraami on riiulile kogunenud. Ja vastused toovad välja üsna huvitavaid asju. "Haigusest" paranemise kohta siinkohal üks hea tsitaat, mis korjatud kokku 2003 aastal mingi foorumi mingi kasutaja sulest. Tsitaadi autor alustas mudelitega 60date alguses ja kui siis mainitud 2003 aastal tekkis kuskil poll teemal minu lemmik tootja ja üldse kuidas moodsal ajal asjad käivad, vastas ta muusesas niimoodi:

Bearing in mind the fact that I haven't constructed any aircraft kits since 1970, I'm not up to par with the quality of kits today.
Over the years, I made over 200 models, now all long since departed, but one day, when the weather is really off, and my teeth are soaking in a bedside jar, I'll have another go.
Ahhh, one day I'm going to have a really good look at a major hobby store near work and spend a week's pay on a model, and all the paints needed.

Ja vahet pole, kas aasta on 73, 03 või 13, päris palju asju ei ole muutunud, aga...

Minu enda uus haigushoog sai vaikse alguse just sel samal uue vabariigi kevadel Tallinna Kaubamaja mänguasja osakonnast soetatud 1/48 Revelli F-16 karbist. Samast soetasin värvid ja muudki ja nii sai see algus taas tehtud. Mõned aastad hiljem tekkisid veelmõned mudelid soojenduseks ja nii ärkas ja soikus see tegemine ikka ja jälle, elades siiski üsna vaikset elu mitmed aastad. Selle nö uue ärkamise lainetustest on nüüd riiulil mõned mudelid, kuid siiski vaid mõned, võrreldes...

Minu puhul oli nii, et kuni korraliku idee kohale jõudmiseni võib kuskil sügavamal istuv süsi oodata uut elu, kuniks saabub see õige idee, mis toidaks ja liikuma paneks. Nii oligi, et veel kuni üsna viimase ajani (tänase, ehk siis 2014 aasta lõpu seisuga siiski juba üle 10 aasta tagasi )oli ikka päris unine see liikumine, kuniks ühel päeval tuli idee ehitada seeria Teise Maailmasõja neljamootorilistest pommitajatest. Ja nagu see idee selgines ja mõte meeldima hakkas, läks suurem kokkuost ja idee teostus lahti ja ka ehitus sai ennenägematu hoo. Aga teadagi... süües kasvab isu.. ja seekord mitte vähe.

Nii ongi, et 2015 aasta lõpuks on minu kogu kasvanud üle 450 erineva nimetuseni. 2009 aasta algul sai otsustatud lennukite osas teha mõõtkava ühtlustus ja sellest ajast on kõik lennukid mõõtkavas 1/72. Selline otsus tuli peamiselt sellest, et erinevaid mudeleid oleks hea kõrvuti samas skaalas vaadata, aga ka seetõttu, et mulle tõesti meeldib 1/72. Pakub võimalusi teha erineva suurusega asju, ilma et peaks kohe välja kolima. Samas meeldib mulle 72 oma suuruse ja vaadeldavuse osas. Ja lisaks kõigele, kui ikka poleks kunagi seda teed läinud, siis keegi ei tea, kuhu see kõik oleks võinud paisuda.

 

Lennukid on endiselt mu huvi ja tegevuse peamine suund. Samuti pakuvad huvi allveelaevad ja neid on plaanis teha väike kogu. Aga lennukitega võrreldes ei taha see kuidagi edeneda.
Muidugi ei piirdu lennukite osa juba ammu neljamootorilistega. Nüüd on seal juba palju erinevaid suundi. Lennukite juures olen jäänud truuks propellerlennukitele ja nii leiab minu kogust hetkel väikese seeria reaktiivlennukid. Viimati mainitud, siis kõik militaartehnika. Kui aga siia lisada viimasel ajal jõudu koguv tsiviillennukite seeria, siis ehitamist jätkub ikka väga pikaks ajaks, arvestades, et väga rõhuv enamus mainitud kogudest on karpides valmis tegemata.
Aga mis peamine.. töö käib intensiivsemalt kui kunagi varem. Või noh vähemalt nii palju kui olud ja olukorrad parajagu lubavad:)

Üks oluline asi ka. Kuna siin saavad olema ka pildid valmis mudelitest, tahaks siinkohal kirja panna ühe asja, mis on väga tähtis.
Kõik eraldusmärgid ja sümbolid, mis nüüd ja edaspidi siin lehel olevatel piltidel võivad esineda, ei ole mingil kujul vaadeldavad kui meelsuse või  propakanda ilmingud. Kõik sümbolid ja muu sellega seonduv on esitatud ainult seoses sooviga esitleda mudelit võimalikult sellisena nagu see kunagi oli, või planeeriti.

Mudel
Tootja
Märkused
http://www.emmk.ee
Tupolev
böö
Page 1 of 1
Focke Wulf FW-200C-5/C-8
Revell
Heinkel He-116 B-0
Blohm Voss BV-142 V2/U1
Classic Plane
Airmodel
bottom of page